Canvas İmage

BİYOGRAFİ

Biyografi

Şarkıcı, Kemane sanatçısı, Etnomüzikolog ve Akademisyen

Etnomüzikolog- Halk Müziği Yorumcusu ve Kemane İcracısı Yrd. Doç. Dr. Mehtap Demir İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı kurucusu ve başkanıdır.

Doktora çalışmasını (2011) Kültürel Etkileşim ve Göç Bağlamında İsrail’de Türk Müziği İcraları konu başlığında Müzik Antropolojisi alanında tamamlamıştır. Alan Çalışması sürecinde iki yıl süreyle İsrail’de yaşamıştır.

Sosyal Etkileşim ve Müzik konu başlığındaki master tezini Müzikoloji bölümünde tamamlamıştır.

11 yaşında başladığı müzik eğitiminin temelini ortaöğretim ve üniversiteyi okuduğu İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarında tamamlamıştır. On yıllık eğitim sürecinde Türk Halk Müziği Tür ve Biçimleri, Yöresel özellikleri, Anadolu Halk müziği ritim karakterleri konularında ayrıntılı dersler almıştır. Makam Müziği’nde teori- usül ve repertuvar eğitimini aynı süreçte tamamlamıştır. Uzman olduğu halk çalgısı ‘kemane’ konusunda alanda aktif icracı olan tek kadın sanatçıdır.

 “My Sweet Canary” isimli uzun metrajlı müzik belgeselinde Doğu Akdeniz müzik kültürü ve Rebetiko ekseninde Osmanlı Yahudisi şarkıcı Roza Eskenazi’nin yaşamını anlatmış şarkılarını ve gazellerini söylemiştir. Uluslararası müzik fuarları WOMEX- SXSW- BABEL- MED sahnelerinde açılış konserlerinde yer almıştır. Türkiye’de yayımlanmış 4 solo özgün albüm çalışması vardır.

Son çalışmasıPerfume of Asia Minor(2016) albümünde 1910-1936 yılları arasındaki taş plak kayıtlarından derlediği 19 halk şarkısını yeniden yorumlamıştır.

Türk Makam Müziği- Anadolu Yöresel Halk Müzikleri konusunda uzman olan Mehtap Demir’in Etnomüzikoloji branş dersleri dışında eğitim verdiği uygulamalı dersler; Anadolu Türk Halk Müziği solfej ve repertuvarı, Darül Elhan Derleme Defterleri repertuvarı, Halk Müziğinde vokal icrası ve Kemane öğretimidir.

Okuttuğu Dersler:

Türkiye Müzik folklorunda yöresel tür ve biçimler,

Anadolu Halk müziğinde ritimsel yapı ve yöresel çeşitlilik

Kemane

Anadolu Halk Müziği Repertuvar icrası